Организацията на ООН за наука, култура и образование (ЮНЕСКО) обяви, че поставя 34 културни обекта в Ливан, застрашени от израелски бомбардировки, под "временна засилена защита" и отпуска спешна финансова помощ за спасяване на културното наследство на страната, предаде АФП.
Музикантът Бьорн Улвеус от АББА не подкрепя използването на песни и видеоклипове на шведска формация от Доналд Тръмп в предизборната кампания в САЩ, предаде ДПА.
"Изобщо не ми харесва това", казва 79-годишният Улвеус пред шведската телевизия SVT в интервю, публикувано онлайн във вторник - денят, в който в САЩ избират президент и Тръмп е кандидат.
"Никога не сме позволявали музиката ни да бъде използвана в политически контекст. Това е ужасно", отбеляза той.
В същото време шведският музикант смята, че всичко това е много забавно. "The Winner Takes It All е за някой, който е загубил и стои като губещ", казва Улвеус, визирайки един от световните хитове на ABBA от 1980 г., който е за жена, загубила съпруга си заради друга. Шведският музикант предположи, че Доналд Тръмп не е обърнал особено внимание на текста на песента.
По време на кампаният
Художничката Мария Алексиева ще представи в Бургас най-новата си самостоятелна изложба "Приливи и отливи", по която работи повече от година. Тя ще бъде открита на 23 октомври, съобщават домакините от галерия "Неси".
Новите живописни платна на авторката се фокусират върху цикличността и постоянното движение в природата и живота. В творбите си тя набляга на пастелните тонове и използва акрил върху платно, с което пресъздава морски брегове, хоризонти, както и минималистични отражения на светлината на различни места.
За изложбата на Мария Алексиева д-р Марина Владева пише, че в нейната живопис "домът е ключов, особен енергиен топос" и като място на споделеност присъства във всяка нейна експозиция. "Иконографското образование не пречи, а допълва модерната живопис, която Алексиева създава. Защото зад много от сюжетите се прокрадва връзката с Абсолюта, който като нишкат
„Един път на един милион“ е новата песен на Влади Ампов-Графа, съобщават от „Монте мюзик“. По думите им песента следва трендовете на 2024 година с електро-синт поп звучене, мощна дръм секция, ефирни синтезаторни партии и завладяваща модерна мелодична линия, написана от самия изпълнител.
Той е автор на музиката и аранжимента, а текстът е на Руши Видинлиев. Новото им творческо сътрудничество се случва 20 години, след като Графа създава музиката и бийта за „Хотел 2 звезди".
Видеото към „Един път на един милион" е режисирано от Свилен Славов и заснето от оператора Виктор Добрев на ледена пързалка. Главни действащи лица са Графа, барабанистката Пламена Християнова и актрисата Моника Иванова<
Мирослава Мерекьова, Марин Мерекьов и Александра Мерекьова подреждат изложбата „ТриМа“ в галерия Vivacom Art Hall в София.
Експозицията ще бъде открита на 17 септември и ще продължи до 28 септември, съобщават организаторите.
От екипа отбелязват, че творците Мирослава Мерекьова, Марин Мерекьов и Александра Мерекьова са наследници на Никола Вълчев – известен български художник, майстор на битовия пейзаж. „Картините си показват заедно – като почит и признателност към предците си, развили таланта им, научили ги да се оглеждат и за невидимото“, казват те.
По думите им темите и стиловете върху платната, емоциите и състоянията, които пресъздават, са много различни, но и обединени от сюжети от детството на художниците – Алжир и слънцето, Ахтопол и рибата, манастири, цветя и птици, гръцки и хърватски острови, мечти и късчета фан
Конкурсът за документални филми на „Синелибри“ е посветени на изтъкнати творци.
Акцент тази година е документалният филм „Избери Ървин“, посветен на иконичния шотландски писател, публицист и режисьор Ървин Уелш, съобщават от екипа на фестивала.
Авторът на „Трейнспотинг“ пристига в София по покана на организаторите, заедно с Иън Джефрис, който е режисьор на филма.
Официалната премиера в тяхно присъствие е на 16 октомври в кино „Люмиер“, а литературната среща с автограф е предвидена за 17 октомври.
В рамките на събитието ще се присъедини и българската актриса Анжела Недялкова, изиграла роля в „Трейнспотинг 2“ на режисьора Дани Бойл.
На 12 октомври в памет на актьора, режисьор и театрален педагог
Тези обекти "сега се ползват с най-високо ниво на защита срещу нападения и използване за военни цели", се казва в разпространено съобщение.
"Неспазването на тези клаузи би представлявало сериозно нарушение на Хагската конвенция от 1954 г. (за защита на културните ценности при въоръжен конфликт) и би дало възможност за съдебно преследване", предупреди ЮНЕСКО.
Израел нанася удари от 23 септември срещу ливанското шиитско ислямистко движение "Хизбула", припомня АФП.
Сред включените в списъка археологическите обекти са Баалбек и Тир, близо до които неотдавна имаше удари, казват от ЮНЕСКО.
Други обекти и паметници в градове с хилядолетна история са Сайда, Анжар, дворецът Бейтдин и Националният музей в Бейрут.
Два дебюта ще има в романтичната опера „Лоенгрин“ на сцената на Софийската опера, съобщават от трупата. На 20 октомври – Даниел Острецов ще изпее своя първи Лоенгрин, а Гергана Русекова ще се превъплъти за първи път в ролята на Ортруд.
Същата вечер участват Цветана Бандаловска – като принцеса Елза фон Брабант, Венцеслав Анастасов в ролята на граф Фридрих фон Телрамунд, Бяртни Тор Кристинсон – крал Хайнрих Птицелов, Атанас Младенов – кралски вестител и Калин Душков – херцог Готфрид. На 26 октомври на сцената излизат Костадин Андреев – в ролята на Лоенгрин, Радостина Николаева – като принцеса Елза фон Брабант, Венцеслав Анастасов, Габриела Георгиева – като Ортруд, Бяртни Тор Кристинсон, Атанас Младенов, Калин Душков.
Участват оркестърът
Артефакти и човешки останки, взети от норвежки изследовател и антрополог в края на 40-те години на миналия век, се връщат от Музея „Кон Тики“ в Осло на отдалечения чилийски Великденски остров в Тихия океан, съобщи АП.
През 1947 г. изследователят Тур Хейердал плава със сал, наречен „Кон-Тики“, от Перу до Полинезия за 101 дни, за да докаже теорията си, че тихоокеански острови, южно от Екватора, са били заселени от мореплаватели от Южна Америка.
Той донася 5600 предмета от Великденския остров, известен още като Рапа Нуи. Това е третият път, в който се връщат взети от него предмети.
Много от тях се съхраняват и излагат в Музея „Кон-Тики“ в Осло, столицата на Норвегия, като някои са върнати през 1986 г., а други - през 2006 г. Връщането е резултат от сътрудничеството между музея, Чили и местните власти на Рапа Нуи.
Донка Ангъчева, един от най-ярките и виртуозни европейски пианисти, част от престижната селекция „Bosendorfer Artist“, ще изнесе на 11 октомври концерт във Враца, съвместно с врачанската Симфониета, съобщиха от оркестъра. В програмата за настоящия концертен сезон на Симфониетата се посочва, че Ангъчева е солист на филхармониите на Виена, Пловдив, Байройт, Фогланд, Еквадор, Орфеус.
Заедно с гост-диригента Росен Гергов се подготвили да представят на публиката три премиерни произведения. Едното е премиерно за България - „Концерт Soaree за пиано и оркестър“ от Нино Рота, а останалите две ще бъдат изпълнени за първи път на врачанска сцена – „Варшавски концерт за пиано и оркестър“ от Ричард Адинсел и три симфонични ескиза от Клод Дебюси под общото име „Морето“.
Това е прекрасна музика, сподели Донка Ангъчева.
Държавната опера в Бургас ще бъде домакин на първия концерт от поредицата „Български баси за Борис Христов“ на 11 октомври под диригентската палка на Деян Павлов, съобщават от културната институция в морския град.
Солисти на концерта в Бургас ще бъдат някои от изтъкнатите български баси: Деян Вачков, Делян Славов, Момчил Миланов, Петър Бучков, Пламен Кумпиков и Юлиян Константинов.
Идеята, сценарият и режисурата на спектакъла са на Пламен Бейков, директор на операта в Русе. Събитието е посветено на 110-годишнината от рождението на световноизвестния български бас.
Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Министерство на културата и ще премине през общо пет български града - Бургас, Русе, Пловдив, Варна, Стара Загора. В него участват оркестри, диригенти и солисти от някои от най-изявените български оперни театри. Негова основна движеща с
Националният исторически музей на Румъния участва с 14 артефакта в предстоящата изложба „Древна Тракия и античният свят.Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Гети“ в Лос Анджелис, Съединените щати.
Изпратените отвъд Океана експонати са от съкровището от Аджигьол, съобщи директорът на културната институция Ернест Оберлендер.
Артефактите
Сред обектите, с които Румъния ще участва в изложбата, е сребърен параден шлем, украсен с военни и ловни сцени, но и с очи на челото. “Счита се, че тези очи пазели носителя на шлема от лоши погледи и плашели врага в битка”, разказва Ернест Оберлендер.
В изложбата в музея “Гети” ще бъде показана и кнемида (наколенник) със сребърна позлата, украсена с изображението на медуза Горгона - митологично създание от гръцката митология, което също паз
Решението е взето след извънредна сесия на Комисията за защита на културните ценности при въоръжен конфликт, която се проведе в понеделник в централата на ЮНЕСКО в Париж по искане на Ливан.
Срещата е и в резултат на петиция, изпратена до ЮНЕСКО от 300 личности от сферата на културата, включително археолози и учени, които в неделя призоваха институцията да гарантира защитата на ливанското наследство, отбелязва АФП.